Kornea ve Nakli Neden Gerçekleşir
12 Temmuz 2024

Kornea ve Nakli Neden Gerçekleşir

Kornea

Göz yapısında üç farklı tabaka bulunmaktadır. En dışta saydam tabaka adı verilen kornea, orta tabakada kılcal kan damarları yapısından zengin olan damar tabaka, en içte ise gözün asıl fonksiyonunu gören ve fotoreseptörleri bulunduran ağ tabaka veya retina adı verilen tabaka bulunmaktadır. Kornea, yani saydam tabaka olarak bilinen kısım, gözün en dış kısmında yer alır ve ışığı odaklamak, gözü dış etkenlere karşı korumak ve göze gelen ışığın kırılmasını sağlamak gibi önemli işlevlere sahiptir. Kişiler birbirinin gözlerine baktığında beyaz olarak görünen, dışarıya doğru bombe yapmış olan şeffaf tabakadır. Kornea tabakası, göze dışarıdan gelen ışınların retina yani ağ tabakaya odaklanmasını sağlar.

Kornea'nın Kırma Gücü

Kornea'nın kırma gücü oldukça değişkendir. İnsanlarda kornea tabakası, gözün yaklaşık altıda birini kapsamaktadır. En büyük görevlerinden biri, bu tabakanın güçlü ve dayanıklı yapıya sahip olması nedeniyle göze şekil ve destek sağlamaktır. Göz içerisinde kalkan gibi görev alarak göze gelen toz, mikrop ve zarar verici maddelere karşı korunmasını sağlar. Bu görevine destek olan yapılar ise göz kapakları, kirpikler ve göz yaşıdır. Ayrıca göze gelen ultraviyole ışınları izole etmekte de görev alır.

Kornea ve Nakli Neden Gerçekleşir?

Kornea, normalde saydam ve damarsız bir yapıya sahiptir. Bu tabakada yara oluşumu veya ödem oluşumu, görme yetisinin kaybına neden olabilir. Kornea'nın bulanıklaşması, dışarıdan göze gelen ışığın kırılmamasına ve buna bağlı olarak görme kaybı yaşanmasına yol açar. Genetik olarak geçiş, kornea tabakasının enfeksiyon kapması ve zedelenmesi, yeni damarlanma görülmesi, kornea'nın şeklinin değişerek daha sivri bir hal alması, geçirilen kazalar nedeniyle kornea tabakasında bulanıklık ve yaralanma görülmesi sonucunda kornea nakli gerçekleştirilebilir. Kornea naklinin gerçekleştirilmesinin nedeni, görme bozukluğunu düzeltmek, azaltmak veya görüntü bütünlüğünü sağlamak amacıyla yapılır.

Kornea Naklinde Oluşabilecek Riskler

Risk içermeyen bir ameliyat bulunmamaktadır. Kornea nakli sırasında oluşabilecek sıkıntılar arasında gözün enfeksiyon kapması, retinada yırtılma meydana gelmesi, göz tansiyonunun yükselmesi ve göz merceğinin şeffaflığını yitirmesi gibi tehlikeler bulunmaktadır. Ayrıca hasta, kornea nakli gerçekleştirdikten sonra nakledilen korneayı kabul etmeyip reddederek bulanıklık oluşabilir.

Kornea ve Hastalıklar

Alerjiler: Özellikle bahar aylarının gelmesiyle gözde polenlere karşı alerji oluşumu görülür. Belirtiler arasında kızarıklık, kaşıntı, iltihaplanma, yanma, batma ve sulanma yer alır. Ayrıca kişi lens kullanıyorsa bu da alerjiye neden olabilir.

Kornea Enfeksiyonları: Göze çeşitli yapıları olan bakteri, virüs, mantar gibi canlıların bulaşması sonucu kornea zarar görür. Bu olaya bağlı olarak görme kaybı, çapaklanma ve sulanma görülebilir. Ayrıca korneada beyazlaşma ve lekelenme de görülebilir.

Kuru Göz: Göz yaşı, göz sağlığı ve gözün beslenmesi için, yaraların iyileşmesi ve gözü enfeksiyonlara karşı korumak için önemlidir. Kuru göz hastalarında göz yaşı üretimi az olduğu için kornea yüzeyini ıslak veya nemli tutamaz. Bu hastalığın en büyük belirtisi, gözde sürekli olarak kum veya yabancı cisim varmış gibi batma hissinin oluşmasıdır.

Keratokonus: Kornea tabakası normalde kavisli bir yapıya sahipken, bu hastalıkta bu tabakanın daha da öne doğru sivrilmesi sonucu incelmesi durumudur.

Sizden Gelen Sorular / Yorumlar

İlk soruyu siz sormak istermisiniz?

Soru Sor / Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Gözün Kornea Tabakası ve Yapısı

Gözün Kornea Tabakası ve Yapısı

Kornea Çizilmesi Bulanık Görme

Kornea Çizilmesi Bulanık Görme

Kornea ve Nakli Neden Gerçekleşir

Kornea ve Nakli Neden Gerçekleşir

Kornea İncelmesi Belirtileri ve Tedavisi

Kornea İncelmesi Belirtileri ve Tedavisi

Keratokonus Kornea Nakli Keratokunus Tedavisi ve Nakli;

Keratokonus Kornea Nakli Keratokunus Tedavisi ve Nakli;

Güncel

Kornea Ülseri Belirtileri ve Tedavisi

Kornea Ülseri Belirtileri ve Tedavisi

Güncel

Kornea Epitel Defekti Belirtileri ve Tedavisi

Kornea Epitel Defekti Belirtileri ve Tedavisi

Güncel

Kornea Ödemi Belirtileri ve Tedavisi

Kornea Ödemi Belirtileri ve Tedavisi